WhatsApp
ABA Terapisi

ABA Terapisi

ABA Klinik, otizmli bireylere mükemmel ve etkili bilimsel eğitim hizmetlerinin sunulması, bu hizmetlerin sürdürülmesi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla kurulan BBA’nın (Binyamin Birkan Akademi) bir üyesi olmaktan gurur duyar.

 

BBA’nın misyonu otizmli bireylere hizmet sunan kurumlar için a) uluslararası standartlara göre değerlendirilebilecek bir eğitim sistemin kurulması, b) kanıta dayalı bilimsel ve sürdürülebilir etkili eğitim hizmetlerinin kurum genelinde analiz edildiği ve desteklendiği bir danışmanlık ağının kurulması c) BBA'nın koordinatörlüğünde bilimsel uygulamaları yürüterek, sunarak ve yayınlayarak bilimsel topluluğa ve uygulamalara daha geniş çapta katılım sağlanması, d) otizmli bireylerin etkin eğitimi ile ilgili yasal veya siyasi konulara kaynak oluşturacak şekilde ortak bir ses oluşturulması.

 

ABA Klinik olarak ulusal ve uluslararası bazda, otizmli çocuk, genç ve yetişkinler için etkililiği defalarca kanıtlanmış eğitim programları ve kurumların yönetimi üzerinde 20 yıldan fazla süredir çalışan, uygulamalar yürüten ve kendini bu sistemleri daha ileriye taşımaya adamış, uygulamalı davranış analizinde (ABA) uzman liderlerle yakın temasta olmaktan ve onlarla birlikte çalışıyor olmaktan gurur duyuyoruz.

 

ABA TERAPİSİ

 

Günümüzde giderek artan OSB tanısıyla birlikte müdahale seçeneklerinde de büyük artış olmuştur. Ancak müdahale yöntemlerinin etkileri konusunda tartışmalar ve kapsamlı bilimsel çalışmaların devam ettiği görülmektedir (National Autism Center, 2015).
Alan yazın taraması yapıldığında uygulamalı davranış analizinin (UDA) OSB’li çocukların eğitiminde kanıta dayalı etkili müdahale yöntemleri arasında kabul edildiği görülmektedir (National Autism Center, 2015).

Uygulamalı davranış analizi, sosyal açıdan önem arz eden davranışları, davranış ilkelerinden elde edilen yöntemlerle, anlamlı bir düzeye kadar geliştirmek için sistematik bir şekilde uygulayan ve davranışın gelişimi için kullanılan yöntemlerin etkililiğini deneysel çalışmalarla kanıtlayan bir bilim dalıdır (Birkan, 2011).
1980’lerde Lovaas ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş olan bu yöntemin otizmli çocukların ifade edici ve alıcı dil beceriler, ince/kaba motor beceriler, günlük yaşam becerileri, sosyalleşme gelişimi üzerinde son derece önemli etkiye sahip olduğu bildirilmiştir (Whitman, 2004).

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden randevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık